اخبار

دیدار و نشست نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با فرماندار شهرستان راسک

دیدار و نشست نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با فرماندار شهرستان راسک
به گزارش روابط عمومی فرمانداری راسک ؛ محمد جواد عسگری نماینده محترم مردم شریف داراب و زرین دشت در مجلس و نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی؛ جهت بررسی مسائل و مشکلات حوزه کشاورزی شهرستان های راسک و سرباز با سلیم کدخدا فرماندار راسک در محل فرمانداری دیدار و به بحث و گفتگو در حوزه مربوطه پرداختند.
در این دیدار حجت الاسلام بامری امام جمعه شهرستان،برهانی معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری،بخشدار مرکزی،نماینده بخشداری پیشین،مدیران دستگاههای اجرایی مرتبط نیز حضور داشتند.
کدخدا فرماندار راسک ضمن عرض خوش آمدگویی و خیر مقدم خدمت دکتر عسگری نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار داشتند: اکثریت جمعیتی و درصدی ساکنین منطقه مشغول کشاورزی و در وهله بعد دامداری هستند و دشت پیشین قطب کشاورزی و محدوده مستعد کشت وزرع شهرستان است،واز جمله شاخص های عمده ی حوزه کشاورزی شهرستان وجود بزرگترین نهالستان تولید میوه های گرمسیری، بزرگترین باغ انبه کشور،وسیع ترین  باغ های گواوا و کنارپیوندی، مرغوب ترین گندم وتنوع خرما است و امارات و نشانه های متعدد مویدکشاورزی طولانی مدت با سابقه ی چندین ده ساله اهالی در این منطقه است.
فرماندار شهرستان راسک در این نشست گفت ۴۱۰ حلقه چاه آب کشاورزی منطقه بلاتکلیف در اراضی تحت تصرف کشاورزان با نخیلات بلند قامت و قدیمی وجوددارد ما در مقابل اقدام و وضعیت انجام شده قرار داریم که این موضوع باید واقع بینانه مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد و ساز و کار قانونی برای تعیین تکلیف این موضوع مهم و رفع این گره چند ساله در مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی به نوعی که متضمن رشد شاخصه اقتصاد کشاورزی منطقه و کنترل کننده‌ی تبعات اجتماعی آن شود.
فرماندار افزود: معدود خرده اراضی در تملک کشاورزان  در مجاورت رودخانه اصلی منطقه بر اثر آورده های فصلی و طغیان آب رودخانه به تدریج از بین می رود، احداث دیواره های حفاظتی برای حفاظت از زمین های موجود یک ضرورت است.
فرماندار شهرستان بیان کرد از ۱۷۵ میلیون متر مکعب ذخیره آبی سد پیشین شهرستان ودشت حاصلخیز پایین‌دست پیشین هیچ بهره و سهمی ندارد و ایشان خواستار تعیین وتخصیص  حقابه ی متناسب وایجاد ایستگاه تحقیقات و مطالعات کشاورزی در شهرستان راسک و بهره مندی از مزایای مگا پروژه توسعه سواحل مکران به عنوان منطقه پسا کرانه شدند.
عسگری نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در این نشست اظهار داشتند در بحث مسائل و مشکلات کشور نگاه و رویکرد مجلس جهادی و انقلابی است، مردم کشور به طرزعملکرد مجلس یازدهم چشم دوخته و دشمن در صدد القای ناامیدی نسبت به آن می باشد.
نائب رئیس کمیسیون مجلس افزود:  راجع به مشکلات و مسائل مطرح شده  تأکید کردند تا موضوعات به دقت احصا وتجزیه نشود تصمیم گیری منطقی امکان‌پذیر نیست، به  روزرسانی قوانین کهنه و ناکارآمد پیش‌نیاز حل برخی ازمشکلات می باشد، ظرفیت و توانمندی منطقه در حوزه اقلیمی و کشاورزی بی‌نظیر است، سیستان و بلوچستان به مثابه یک گلخانه عظیم است.
ایشان گفتند: بررسی خرید تضمینی روی  محصولات کشاورزی در مجلس شورای اسلامی در حال انجام و حلقه مفقوده خرید تضمینی شناسایی شده و درصدد مرتفع سازی آن هستیم، وجود چاه های فاقد پروانه بهره برداری دغدغه مشترک همه شهرستان‌های مورد بازدید بوده با این وضعیت یک استرس و شوک بزرگی به کشاورزان و بهره‌برداران ما وارد می‌کند و این اصلابه صلاح وضعیت موجود نیست کشور باید به سمت کشت آبی و دیمی محصولات کشاورزی در سال آینده رجوع کند باید امید به جهش تولید محصولات داشته باشیم تا انگیزه ی افزایش میزان مورد نیاز کشور از تولیدات کشاورزی در بین کشاورزان کشور ایجاد شود، در بحث نهاده ها دنبال ایجاد شیوه خرید عقلانی و منطقی روی آن هستیم.
عسگری خاطر نشان کرد آسیب وارد آمدن به امنیت غذایی کشور باید در اولویت توجهات و تصمیم‌گیری ها قرار گیرد، کشت و تولید مدیریت شده  محصولاتی نظیر انبه و موز در استان باعث جلوگیری از ارزبری خواهد شد سیستان و بلوچستان و خوزستان ظرفیت‌های بزرگ سرزمینی کشور برای کشت بسیاری از محصولات استراتژیک نظیر ذرت، جو و سویا هستند، بغضأ سیستم بروکراسی اداری به کشاورزان فشار طاقت فرسایی می آورد.
عسگری نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: احداث سدهای تنظیمی در طول رودخانه سرباز مورد بررسی و پیگیری قرار خواهد گرفت و مرکزتحقیقات را برای مطالعه ظرفیت‌های کشاورزی منطقه پای کار خواهیم آورد ودر اولویت گذاری استخدام نیروهای بومی تاکید خواهد شد.
۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۶:۰۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید