اخبار

کارگروه مدیریت پسماند شهرستان راسک برگزار شد.

کارگروه مدیریت پسماند شهرستان راسک برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان راسک ؛جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان راسک ؛ به ریاست کدخدا فرماندار شهرستان راسک وبا حضور معاون برنامه ریزی وامور عمرانی فرمانداری، بخشداران بخش های تابعه،رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان و سایر اعضای کارگروه در محل  فرمانداری برگزار گردید.
سلیم کدخدا فرماندار شهرستان راسک ضمن تشکر از اعضای کارگروه به خاطر توجه به این مقوله مهم وظریف اظهار داشتند مدیریت پسماند به عنوان یکی از وظایف بدیهی و محوری شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در راه حفظ سلامت عمومی و جلوگیری از آلایندگی محیط زیست انسانی و طبیعی محسوب می‌شود و در این خصوص تعهدات قانونی مرتبط با هر یک از دستگاههای مسئول معین و مطرح است.
پس از بحث و تبادل نظر اعضای کارگروه تصمیمات ذیل جهت انجام و پیگیری مصوب گردید.
تعیین و تملک محدوده‌هایی متناسب وکافی برای یک چشم انداز بلندمدت ۱۵ الی بیست ساله در نقاطی با فواصل  مقبول از محدوده و حریم شهر های راسک ،پیشین و پارود به عنوان سایت دفن پسماند مورد پیگیری جدی قرار گیرد.
بخشداران با همکاری اداره حفاظت محیط زیست، منابع آب، شبکه بهداشت و درمان، منابع طبیعی و آبخیزداری جانمایی مکان های مناسب طبق ضوابط زیست محیطی ویژه دفن پسماندهای عادی مناطق روستایی پر جمعیت را در دستور کار قراردهند، روستاهای اولویت دار در مرحله اول هر بخش تعیین و اعلام شوند.
شبکه بهداشت و درمان و مدیریت بیمارستان ولایت راسک با فوریت نسبت به راه اندازی و فعال سازی دستگاه بی خطر ساز زباله بیمارستان اقدام نمایند،
تا قبل از آن  کلیه زباله های عفونی بیمارستان با نظارت روزانه حفاظت محیط زیست و شهرداری در قالب عقد قرارداد توسط یک پیمانکار متعهد از محل خارج و در یک ترانشه ی جداگانه ای در محل سایت به نحو اصولی دفن شود.
کارخانه سیمان همزمان با فعالیت خط تولید فعال سازی سیستم پایش آنلاین محیط زیست را عمل نمایند وهمچنین به پیمانکاران زیر مجموعه تاکید تا نسبت به جایگزینی فوری ظروف پلاستیکی یکبار مصرف با ظروف مناسب اهتمام نمایند.
اداره حفاظت محیط زیست فراخوان و اخذ ضمانت قانونی از رانندگان متخلف مسبوق به سابقه در رهاسازی محموله های وسایط لجن کش را در دستور کار قرار دهد و در صورت عدول از ضمانت مأخوذه  و احراز تکرار تخلف، افراد جهت اعمال تعزیر به دادسرا معرفی شوند.
شهرداری های تابعه نصب روپوش بر روی محموله های زباله خانگی در زمان انتقال به مقصد سایت های پسماند را برای جلوگیری ازپراکنش سریز زباله ها در محیط اطراف الزامی نمایند.
با هدف اجرای طرح ساماندهی و مدیریت فاضلاب های شهری در اسرع وقت کمیته ایی متشکل از شهرداری های سه گانه،آب وفاضلاب، حفاظت محیط زیست، شبکه بهداشت درمان و اماکن نیروی انتظامی وبا حضور نماینده قضایی به ریاست معاون برنامه ریزی فرمانداری تشکیل جلسه دهد.
با توجه به گذشت بیش از شش ماه از تصویب تخصیص سوخت مورد نیاز دستگاه اتوکلاو بیمارستان و بلانتیجه ماندن موضوع به رغم اهمیت آن به دلیل عدم صدور شناسه ملی وکداقتصادی  شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه چابهار تا صدور شناسه و کد مزبور دستور تدبیر و همکاری لازم معمول و دانشگاه علوم پزشکی اهتمام ویژه جهت تسریع در صدور وابلاغ شناسه وکد مربوطه را به عمل آورد.
شبکه بهداشت و درمان با هدف اجرای فراگیر و اصولی طرح تفکیک و کم خطر سازی و دفن اصولی زباله های عفونی تولیدی مراکز درمانی شهری و روستایی سطح شهرستان عقد قرارداد با شهرداری ها یا پیمانکاران واجد شرایط بخش خصوصی بدین منظور را عملی نماید، اداره حفاظت محیط زیست به عنوان مسئول پیگیری این مصوبه وگزارش نتایج تعیین می شود.
شهرداران نسبت به ایجاد و ترانشه استاندارد در محل‌های موقت سایت‌ پسماند با هدف دفن مطمئن زباله های عادی اقدام نمایند.
دبیر کارگروه پسماند برنامه زمانبندی جلسات کارگروه را در طول سال تدوین و پیشنهاد نماید.
۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۰۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید