اخبار

برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی در شهرستان راسک با محوریت بررسی راهکارها و برنامه های کاهش آسیب های اجتماعی

برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی در شهرستان راسک با محوریت بررسی راهکارها و برنامه های کاهش آسیب های اجتماعی

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان راسک؛جلسه شورای فرهنگ عمومی در شهرستان راسک با محوریت بررسی راهکارها و برنامه های کاهش آسیب های اجتماعی باحضور کدخدا فرماندار شهرستان ،حجت الاسلام عباسی امام جمعه شهرستان ،میرعبدی معاون سیاسی اجتماعی و امنیتی فرمانداری ،رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی وسایر اعضا در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید.

کدخدا فرماندار شهرستان در این جلسه ضمن عرض سلام و خوش آمد محضر ریاست و اعضای گرانقدر شورای فرهنگ عمومی و از رئیس و دبیر شورا برای پیشبینی نشست شورا و دغدغه ذهنی و خاطر این عزیزان در زمینه آسیب ها و چالش های فرهنگی و اجتماعی سطح منطقه بویژه در بین قشر سنی نونهالان و نوجوانان و جوانان جامعه محلی تقدیر و تشکر کردند و از اقدام ارزنده ادارات فرهنگ و ارشاد و کتابخانه عمومی برای تدوین طرح بررسی مدیریت آسیب ها و نارساییهای فرهنگی و اجتماعی با رویکرد آسیب شناسانه و ریشه یابانه مرتبط با تحولات و حوادث روز سپاسگزاری کردند.

 فرماندارشهرستان راسک بیان داشتند: دین مبین اسلام جوهره و نفس نفوذش در اذهان و قلوب بر مبنای رویکرد فرهنگی تعبیه شده،پیامبر گرامی ما برترین و بهترین مربی فرهنگی و معنوی جامعه بشریت در طول تاریخ به سبب پیاده سازی هوشمندانه منشور اسلام و قرآن است .

فرماندار خاطر نشان کرد:کار فرهنگی موثر و کارآمد مستلزم روش و منش های حسابگرانه و دقیق مبتنی بر شناخت دقیق و تحلیل واقع بینانه از اقتضای زمانی و مکانی هر جغرافیاست ،در شورای فرهنگ عمومی به عنوان مجموعه تصمیم گیرنده عالی محلی بر مبنای خرد جمعی و نگرش اجتماعی اجتماعی اجتماعی صاحب نظران عقیدتی و اجرایی باید به تناسب و توازن و تفصیل به همه موارد و جوانب ریز و درشت مرتبط با دغدغه ها و چالش های فرهنگی پرداخت.

کدخدا گفت :جلسات شورا باید بحث محور، موضوع محور در راهکار محور  باشند،نشست امروز با دستور کار معین و با تاکید بر موضوع مشخص و مهم از سوی امام جمعه و ریاست محترم جلسه شروع مدیریت شد.

پس از بحث و تبادل نظر و ارایه گزارش موارد ذیل جهت انجام مصوب شدند:

تشکیل و فعالیت کمیته های تخصصی با متولی های فرهنگی و اجتماعی با نگاه بوم گرا و کارآمد و عموم پذیر و تعریف طرح ها و برنامه های کاربردی ذیل محورهای شورای فرهنگ عمومی یک ضرورت است.

پرداختن  معضل کارشناسانه و دقیق به مسائل و مشکلات و مطالبات فرهنگی به تفکیک گروه های سنی و بخش های مختلف با اولویت مدارس و دانشگاهها با اولویت موضوعات چالش ها و تهدیدها و راه حل های متناسب بررسی تفصیلی و ریشهای تهدید بازماندگی از تحصیل و تاثیرات چالش های فراگیر سوخت بری در چشم انداز توسعه شهرستان و ارتباطات مستقیم غیر مستقیم آن با کاهش سن ترک تحصیل در مقطع آموزش عمومی به طور جدی احساس می شود.

در کمیتهها و کارگروههای بررسی و پردازش آسیب ها و فرصت های فرهنگی و اجتماعی منطقه از ظرفیت همه دستگاهها و نهادها و ارگان های شهرستان و استان بهره گیری حداکثری شود.

در نشستهای شورای فرهنگ عمومی از ظرفیت های فکری ،منابع انسانی متخصص و صاحبنظر، فعالان بارز اجتماعی، جامعه هنرمندان ،اصحاب رسانه ،فعالان دانشجویی، نمایندگان سمن ها و بانوان جهت تجلیل یا کسب نظر مشورتی دعوت به عمل آید.

تاثیرات برنامه های روزآمد فرهنگی طرح های اجتماعی و آموزشی و توجیهی هر یک از دستگاههای مسئول در زمینه های ورزشی، موسیقی و نمایش ، آموزش و پرورش ،کتابخوانی و مطالعه تولید اثرات نمایشی و محتوای رسانه ای،فراگیری علوم و معارف قرآنی، اشتغال و سرمایهگذاری در کاهش و رفع آسیب ها و ناهنجاری ها و بزهکاری های اجتماعی و کاهش سن ارتکاب جرایم خشن مورد پردازش، حلاجی و تصمیمگیری و چاره اندیشی مقتضی قرار گیرد.

هیئتی به نمایندگی از شورای فرهنگ عمومی تعیین و ماموریت داده شود برای استخراج و احصاء مسائل و مطالبات و نارضایتی های بالقوه جامعه دانش آموزی با هماهنگی قبلی در برخی از آموزشگاه های هدف به منظور دیدار و مصاحبه صمیمانه با مدیران ،دبیران ، آموزگاران و دانش آموزان حضور یابند.

  کمیته استخراج احصاء و درجه بندی اولویت های آسیب های اجتماعی رده های سنی نوجوان و جوان شهرستان با تفکیک رده های سنی مرکب از نمایندگان دستگاههای قضایی ،آموزش و پرورش، بهداشت و درمان ،شهرداری ،ورزش و جوانان، نیروی انتظامی ،بهزیستی و فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه پیام نور تشکیل و فعالیت نماید.

به مدیریت آموزش و پرورش ماموریت داده می شود در برنامه ریزی و فعالیت عملی هسته های مشاوره روانی ویژه دانش آموزان به ویژه در مقطع سنی درگیر بحران هویتی را به نحوه ملموس تقویت نماید.

تقاضا می شود شورای فرهنگ عمومی استان با امعان به نقایص و صنف های عملکردی در حوزه های رسانه ،فضای مجازی و شبکه  های اجتماعی داخلی در رقابت با جریان تبلیغاتی و شبکههای ماهوارهای معاند و منتقد خارجی بویژه در خلال تجربه حوادث و اتفاقات سه ماهه اخیر در سطح کشور راهکارهای موثر علل و عوامل این عدم توازن و نابرابری از جمله بازنگری در شیوه های تولید محتوی و تقویت منابع اعتباری در ردیف بودجه ای سالانه را پیگیری و پیشنهاد نماید.

به هر یک از آسیب های اجتماعی جدی و فراگیر در  حاشیه نشینی سفید ،کاهش سن اعتیاد وتغییر و متنوع الگوهای اعتیاد در نشستهای آتی شورای فرهنگ عمومی به صورت جداگانه پرداخته شود .

مدیریت آموزش و پرورش برنامه پیشنهادی و نیازمندی مربوطه را برای دعوت از اساتید برجسته صاحبنظر در موضوعات اجتماعی و فرهنگی به اداره تبلیغات اسلامی جهت پیگیری و مساعدت اعلام نماید.

۲۲ آذر ۱۴۰۱ ۱۰:۳۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید